Může být životní pojištění považováno za investici?

Může být životní pojištění považováno za investici?

Životní pojištění si spíše než z důvodu investice pořizujete z důvodu risk managementu, tedy řízení rizik. Pojištění je prostě pojistkou pro případ neočekávané události, aby bylo z čeho platit nájem, když budete dlouhodobě v pracovní neschopnosti, případně dokonce invalidní. Přesto se dá formou pojištění také spořit.

Je však rozdíl, jestli máte uzavřené klasické životní pojištění, nebo investiční pojištění.

Rizikové pojištění pro krytí rizik

Rizikové pojištění si uzavíráte pro krytí rizika. Je výhodné třeba jako doplněk hypotečního úvěru nebo prostě jen tak, abyste měli jistotu, že vás žádná situace nezaskočí.

Dojde-li k pojistné události, pojišťovna vám dost možná vyplatí mnohem více, než jste jí dali na poplatcích. Pokud k ní však nedojde, vlastně jste jen vyhazovali peníze oknem. Po skončení pojistného období dostanete možná vyplacený minimální zbytek peněz.

Přesto je tento typ pojištění nejlepší volbou pro začátek dospělého života.

Investiční pojištění se spořením

Už na začátku 21. století k nám začal pronikat trend investičního životního pojištění. Tato pojistka má dvě složky, rizikovou a spořicí. Ta riziková kryje případ smrti, pracovní neschopnosti apod. Spořicí se vkládá do dluhopisů, akcií či prostředků za účelem zhodnocení.

Investiční pojištění patří mezi daňově uznatelný výdaj, pokud si ho sjednáváte na minimálně pět let. Toto pojištění si sjednávají lidé, kteří mají zájem primárně o investici, pojištění je pro ně doplňkovou službou. Poplatky jsou u něj pochopitelně vyšší, nějaké si sebere přímo pojišťovna, další pak investiční platforma.

Tento typ pojištění je hlavně jako dlouhodobá investice a dlouhodobé spoření. V menších částkách je naprosto nedostačující.

Co se tedy vyplatí?

Nejrozumnější volbou je pro většinu lidí sjednat si klasické životní pojištění s úrazovým připojištěním.

Investice si řešte raději zvlášť.

Konzervativní jedinci mohou využít například stavební spoření se státní podporou, těm, kdo se nebojí riskovat, se nabízí dluhopisy nebo akcie.

Stoupá i zájem o investice do zlata.

Pojištění