Jak se mění trh práce

Jak se mění trh práce

Trh práce je neuvěřitelně dynamický. Co platilo před rokem, je dávná minulost. Jestliže jsme byli v situaci, kdy je málo práce a hodně nezaměstnaných, tak dneska není, kdo by pracoval, přitom jsou volné desítky pracovních míst.

Které obory táhnou nejméně?

Jak už to tak bývá, nejvíce volných míst je pro manuálně pracující. Vize práce v kanceláři je zkrátka lákavější. Přitom řada pracovních pozic není v současnosti již vůbec špinavá, některé nejsou ani fyzicky vyčerpávající. Třeba obsluha CNC stroje je vyloženě hezká práce. A navíc dobře placená.

Ve fabrikách je to jiné, práce je náročnější a hlavně monotónní, problémem jsou také restaurace, které nabízejí práci fyzicky namáhavou, navíc pracovní doba není zrovna přívětivá. Proto řada lidí z oboru utíká a do restaurací se dostávají lidé bez patřičného vzdělání, tedy především bez praxe.

Naopak hůř hledají práci obecně ženy. Je to z toho důvodu, že práce bývá často v technických oborech, řada žen si takové zaměstnání nechce ani představit. Přitom třeba i ve stavebnictví nalezneme ženy – řemeslnice. Typickou pracovní pozicí může být sádrokartonářka. Ať chceme být genderově korektní jakkoli, jsou ale práce, které si žena zkrátka nevybere.

Jak tedy hledat?

Víte, co chcete dělat? Skvělé! Kdo je váš potenciální zaměstnavatel tušíte? Paráda! Udělejte malou rešerši, vyhledejte si všechny potenciální zaměstnavatele a napište jim. Neozvou se? Nevadí, stavte se osobně, protože osobní dojem vydá za tisíc e-mailů!
Někdy není od věci projít si nabídky na různých portálech, zvlášť když netušíte, co byste rádi dělali. Ale pokud hledáte práci učitele, vyhledejte školy a oslovte je. Chcete pracovat v hotelu? Postup je zcela stejný. A pak to prostě nevzdávejte a vytrvejte. Nezapomínejte, že odvážnému štěstí přeje!

Aktivita, aktivita, aktivita!

Pryč jsou doby, kdy člověk přišel na úřad práce a tam mu dali na stůl několik nabídek práce. V současnosti funguje úřad práce spíše pro evidenci a následné řešení dávek. Na webových stránkách je sice seznam pracovních nabídek, ale rozhodně není nijak uspokojivý. Ačkoliv nabídka agentur je o něco lepší, ani ta není spásná. V neposlední řadě je třeba porovnávat, protože některé nabídky sice nalezneme na stránkách úřadu práce, ale zase je nenalezneme na komerčních webech!
Ovšem žádný vyhledávač není spásný, ideální je psát, volat, chodit. Zkrátka vyvinout snahu. A k tomu je potřeba kvalitně zpracovaný životopis.

Jak na životopis?

Připravte si klasický strukturovaný životopis. Odložte stranou všechny předpřipravené šablony, byť jsou graficky zajímavé. Uveďte základní údaje, to, co personalista potřebuje vidět na první pohled (ne, fotka ani zajímavá grafika to nejsou).

Nezařazené