Jak mohou firmy rychle přijít k penězům

Jak mohou firmy rychle přijít k penězům

Jak na financování vaší firmy – přehled úvěrů

Financování podnikání není snadná záležitost. Obvykle financujete ze svého, ale občas je potřeba i finanční injekce formou úvěru. Podnikatelských úvěrů existuje mnoho typů a jsou vhodné pro různé účely. Podle vašich potřeb můžete různé typy úvěrů kombinovat. Vždy je dobré se domluvit s bankovním poradcem a najít optimální řešení pro vaši firmu. Dbejte vždy na bezpečnost. Věřitel je váš obchodní partner, proto si půjčujte od důvěryhodného zdroje, nejlépe od banky, kde máte jistotu, že se vám nebudou měnit podmínky úvěru pod rukama. Vždy pečlivě prostudujte smlouvy a další podmínky, případně se poraďte i se svým právním zástupcem.

Možnosti podnikatelských úvěrů

Podnikatelské úvěry lze dnes získat nejen když už nějakou dobu podnikáte a vaše firma má historii, ale i pokud jste začínající podnikatel.  

Jestliže již nějakou dobu podnikáte, tj. máte účetní uzávěrky, finanční historii, podnikatelský účet v bance a zvažujete další financování, stanovte si, na co přesně potřebujte peníze ve firmě použít – na co má daný úvěr sloužit. Podnikatelské úvěry existují jak účelové, tak neúčelové.

 

Překlenovací úvěr  Slouží k:

●      financování pohledávek po splatnosti

●      výplatě mezd

Krátkodobý nebo střednědobý typ úvěru.

Provozní úvěr  Slouží k:

●      přímému zaplacení provozních potřeb firmy nebo podnikatele

Čerpat a splácet můžete zpravidla jednorázově i postupně.

Krátkodobý, střednědobý i dlouhodobý typ úvěru.

Investiční úvěr Slouží k:

●      pořizování investičních celků – soubory hmotného i nehmotného majetku

Čerpat a splácet můžete zpravidla jednorázově i postupně.

Krátkodobý, střednědobý i dlouhodobý typ úvěru.

Revolvingový úvěr Slouží k:

●      průběžnému financování podniku

●      úhradě neočekávaných výdajů

Obvykle funguje na principu kontokorentu.
Čerpání i splácení může probíhat postupně do výše sjednaného limitu.

Revolvingový úvěr se sám automaticky obnovuje. Liší se od klasického kontokorentu obvykle výší poplatků a dobou splácení. Lze jej využít i pro sloučení jiných typů podnikatelských úvěrů (konsolidace).

Kontokorentní úvěr 

(Povolený debet)

Slouží k:

●      překlenutí přechodného nedostatku

●      financování pohledávek z obchodního styku, zásob nebo provozních potřeb.

Funguje v rámci běžného kontokorentního účtu.

 

Jak mohou financovat svou firmu začínající podnikatelé

Pokud začínáte podnikat a nemáte žádnou historii ani první účetní závěrku, můžete přesto získat úvěr od banky.
Budete potřebovat propracovaný podnikatelského plánu. Ten je naprostým základem při vyřizování půjčky při začátku podnikání.
Dále je potřeba hledat takové finanční produkty a služby , které se zaměřují právě na začínající podnikatele. Jejich cílem je pomoci vám s rozvojem podnikání, s fakturací, účetnictvím, nákupem vybavení, ale i nemovitostí, automobilů či zboží.

 Základem při začátku podnikání je účet pro začínající podnikatele. Je vhodné mít už při začátku podnikání samostatný účet a nemíchat jak přijaté, tak vydané peníze z podnikání se svými osobními financemi. Podnikatelský účet můžete mít i zdarma.

Pokud potřebujete do začátku podnikání půjčit, máte několik možností. Vždy vybírejte nejen podle jednotlivých podmínek, ale hlavně podle toho, jakou částku potřebujete půjčit.   

Povolený debet (kontokorent)
Váže se k vašemu podnikatelskému účtu a slouží hlavně k vykrytí neočekávaných výdajů. Zjistěte, jakou výši kontokorentu vám může banka jako začínajícímu podnikateli nabídnout. V Komerční bance můžete získat povolený debet ihned do 50 000 Kč, a po půl roce v bance až do 500 000

  • Podnikatelský úvěr pro začínající podnikatele 
    Úvěry, které jsou přímo zaměřené na začínající podnikatele, tj. nově vzniklé firmy nebo OSVČ. Například Komerční banka nabízí produkt Profi úvěr Start, se kterým si můžete půjčit od 100 000 Kč až 1 000 000 Kč už v prvním roce podnikání (bez nutnosti mít první účetní závěrku).
  • Kreditní karta pro začínající podnikatele
    Kreditky pro začínající podnikatele mají různé startovací limity, například 50 000 Kč. Po půl roce v bance si můžete limit navýšit až na 500 000 Kč. Kreditní kartu můžete mít i s vlastním designem. A navíc vám banka vrátí na účet 1 % ze všech plateb kreditkou u obchodníků

Co pomůže rozjet podnikání nejen začínajícím podnikatelům 

  • Platební terminál nebo platební brána
    Přijímání platebních karet je u některých podnikatelů nutností. Na trhu je na výběr několik druhů terminálů od klasického pultového nebo přenosného terminálu (kam se dá zasunout karta) po terminál v mobilu. U Komerční banky je možné nyní využít nabídku na 12 měsíců terminál zdarma.

Další užitečné služby pro začínající podnikatele 
Ať už je to online účetnictví a fakturace, pomoc se založením firmy, tvorba webových stránek nebo eshopu apod. Vše zvýhodněné speciálně pro začínající podnikatele.

Půjčky