Srovnejte ceny plynu a elektřiny a ušetřete nějakou tu korunu

Srovnejte ceny plynu a elektřiny a ušetřete nějakou tu korunu

Už nějaký ten týden se na nás valí zprávy o tom, že ceny energií poletí vzhůru. Navíc končí jeden dodavatel za druhým, a to nám na klidu moc nepřidá. Nejeden z nás tak začíná přemýšlet, jak za energie nějakou tu korunu ušetřit.

Začít u spotřebičů je fajn

Bez energie se neobejdeme, každá průměrná domácnost u nás spotřebuje 3300 kWh elektřiny a 850 metů krychlových plynů za rok. To znamená průměrný výdaj za spotřebu energií okolo 32 000 v závislosti na zvoleném dodavateli. To je poměrně vysoká částka, když se ale zvednou ceny, pravděpodobně naroste.

To nás přivedlo k zamyšlení, jak spotřebu snížit. Jen málokdo z nás si bedlivě hlídal, zda rozsvěcí jen když je to opravdu nutné, zda má pořád na hrnci při vaření pokličku a jestli je opravdu třeba vytápět byt na tolik stupňů.

Dneska se k tomu začínáme stavět maličko jinak. Hlídáme si, kdy je třeba svítit, dáváme si pozor i na tu pokličku. Někteří si možná pořídili úsporné žárovky nebo vyměnili starý spotřebič s vysokou spotřebou za modernější, s nižší spotřebou.

Zdroj: fotobanka

A co takhle porovnat ceny elektřiny a plynu?

Jako začátek je to fajn, dalším krokem by ale mělo být porovnání cen a podmínek odběru u jednotlivých dodavatelů. Ceny energií se totiž skládají ze dvou složek a na jedné z nich lze docela výrazně ušetřit.

  • Státem regulovaná složka, za kterou všichni zaplatí stejně, zahrnuje poplatek za přenos a distribuci a příspěvek na obnovitelné zdroje.
  • Neregulovatelnou část, která tvoří až 45 % z ceny energie, tvoří reálně spotřebovaná energie a měsíční poplatek za správu odběrného místa.

Právě neregulovanou část lze ovlivnit srovnáním cen energie, určují si je jednotliví dodavatelé na tržním principu.

Jak takové srovnání cen energií probíhá?

Ať už si chcete srovnat nabídky cen za plyn, elektřinu nebo obojího, není nic jednoduššího, než vzít zařízení s přístupem k internetu a poslední vyúčtování s reálnou spotřebou a obětovat pár minut času.

Na jednom místě uvidíte nabídky jednotlivých dodavatelů i bez toho, abyste museli obíhat jednotlivé kamenné pobočky. Možná dokonce získáte nějakou tu neveřejnou nabídku, kterou jiní nevidí.

Když si vyberete, změnu zvládnete také online. Jako bonus jistě potěší skutečnost, že když převod uskutečníte online, můžete od smlouvy zdarma odstoupit do 15 dnů od zahájení dodávek energie. To při uzavření na kamenné pobočce není možné.

Víte ale, že cena není jediným parametrem, podle kterého byste případného nového dodavatele měli vybírat? Zajímejte se i o další podmínky smlouvy, vezměte v potaz i to, zda byste měli uzavřít smlouvu na dobu určitou, kterou lze předčasně ukončit jen za určitých podmínek, nebo smlouvu na dobu neurčitou, kterou můžete vypovědět kdykoliv.

Ušetřit můžete i změnou distribuční sazby, kterých jen pro domácnost existuje deset. Velkou část z nákladů na energie ukrojí vytápění, zvolili jste správný druh?

Ušetřete