Rizika a výhody podnikatelského úvěru

Rizika a výhody podnikatelského úvěru

Přemýšlíte, že si půjčíte peníze na podnikání? Podnikatelské úvěry mají své poměrně zásadní výhody, ale samozřejmě se neobejdou ani bez rizika. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Kdy sáhnout po podnikatelském úvěru?

Bez podnikatelského úvěru to občas prostě nejde. Zvlášť začátky podnikání mohou být náročné, a to ani nemluvíme o neočekávatelných krizích, které dříve či později každou firmu potkají. Pro drobné živnostníky a podnikatele je podnikatelský úvěr naprosto nepostradatelný, pokud uvažují o investicích či expanzi.

Hodí se v případě náboru nových zaměstnanců, otevírání kamenných poboček nebo naopak e-shopu, ale také při nákupu zásob a vybavení nebo v okamžiku, kdy vyvstane potřeba nových technologií.

Podnikatelský úvěr má naštěstí své výhody, které solidně negativa půjčky vyvažují.

Výhody podnikatelského úvěru

  • Největší výhodou podnikatelského úvěru je rozhodně to, že veškeré náklady s ním spojené, je možné zahrnout do daňového základu. Tím se vám o něco sníží daně. Do nákladů na úvěr přitom spadají úroky i veškeré poplatky, které se s čerpáním úvěru pojí.
  • Zvažujete, že byste místo úvěru zkusili investora? Rozhodně se jedná o zajímavou volbu, ale myslete na to, že investor má většinou nárok na podíl ze zisku, což u podnikatelského úvěru nehrozí.
  • Podnikatelský úvěr zvláště drobným živnostníkům a podnikatelům umožňuje čerpat peníze na investice, které by si jinak nemohli dovolit. To samozřejmě vede i k vyšším ziskům.
  • Pokud čerpáte podnikatelský úvěr například od Cashbotu, můžete mít peníze na účtu už do 30 minut.

Nevýhody podnikatelského úvěru

Samozřejmě jako každá půjčka, ani podnikatelský úvěr se neobejde bez nevýhod a jistých rizik.

  • Úroková sazba podnikatelských úvěrů se řídí monetární politikou centrálních bank a chováním trhu. Na začátku podnikání mohou být pro menší podnikatele úrokové sazby velmi vysoké a je nutné dávat dobrý pozor na to, aby příjmy pokryly veškeré výdaje. Včetně splátek úvěru.
  • Pro čerpání úvěru je nutná dobrá bonita. Bankovní i nebankovní společnosti budou posuzovat vaši schopnost splácet například i na základě dříve čerpaných úvěrů.
  • Od určité částky a u některých institucí je za půjčku nutné ručit majetkem.

Ať už potřebujete podnikatelský úvěr z jakéhokoliv důvodu, je dobré pečlivě zvážit všechna pro a proti a obrátit se na vhodného poskytovatele.

Firemní finance