Hrát na burze může každý

Hrát na burze může každý

Konvenční přístup k penězům učí děti již od malička šetřit. Na tom není nic špatného, jen je třeba na hodnotu peněz nahlížet v širších souvislostech. Peníze musí vydělávat!

Peníze mohou vydělávat i tím, že někde leží. Nesmí ale ležet doma pod polštářem. Doba výhodných spořicích účtů, stavebních spoření a vkladních knížek je dávno pryč, trend se ubírá zcela jiným směrem.

Peníze musí vydělávat!
Pokud nejste typ hráče, který chce kupovat akcie a investovat do podílových fondů nebo pokud nemáte kapitál na nákup nemovitosti, stojí jistě za pozornost nový start-upový projekt zaštítěný Českou spořitelnou: Investown.

Investice do nemovitostí
Princip je jednoduchý. Pokud nemáte na nákup nemovitosti, můžete si koupit podíl v bytě či domě a mít tak podíl na zisku z nájmu.

Každá nemovitost, která se objeví v nabídce, je limitována dvěma faktory: minimální vklad (nikoli však maximální) a délka investice. Je možné svůj podíl v nemovitosti odprodat dříve, to je však nevýhodné. Délka investice bývá 2-5 let, poté se peníze vložené do investice vrací zpět investorovi, ten k nim získává navíc procento z nájmu.
Vše je přehledně zpracováno v internetové rozhraní, dostupná je také mobilní aplikace. Klient tak může sledovat proinvestované peníze, měsíční zisky i nové nemovitosti k investování.

 

Úročení
Ve své podstatě celý projekt připomíná klasické spoření: vložím částku na určitou dobu a ta se mi úročí. Výše úroku je oproti stávajícím spořícím účtům někde trošku jinde, úrok se pohybuje okolo 4 %. To sice není vysoké číslo, ale vzhledem ke konzervativnosti projektu je rozhodně zajímavé.
Procento z pronájmu (tedy úrok) by měl být zaručený pronájmem nemovitosti, vrácení vkladu by pak mělo být pojištěno již samotným faktem, že nemovitost má určitou tržní hodnotu, za kterou by byla v případě potíží prodána. Tedy jediným zásadním rizikem je možnost ztráty hodnoty při poklesu cen nemovitostí.

 

Originální záměr
Zda bude mít projekt dostatečný ohlas se teprve uvidí, již nyní ale na Investownu investují tisíce lidí. Může se jednat o zajímavou cestuj, jak zúročit peníze. A nebo o projekt, který skončí v propadlišti dějin stejně, jako kdysi Zonky.

Investice Ostatní