Návod, jak vybrat kvalitní pojištění vozu

Návod, jak vybrat kvalitní pojištění vozu

Už za pár dní se konečně dočkáte a půjdete si pro svoje nové vysněné auto? Nejvyšší čas začít řešit jeho pojištění, které vás ochrání před škodami, které mohou v důsledku jeho používání vzniknout. Sice určitě jezdíte opatrně, ale znáte to. Nikdy nevíte, koho na silnici potkáte, nebo co nepředvídatelného se může stát.

Autopojištění má dvě části

Každý vlastník motorového vozidla by měl zvážit, proti čemu všemu se chce pojistit. Sjednání povinného ručení je ze zákona povinné, oproti tomu havarijní pojištění je jen dobrovolné. U nových vozidel by ale mělo být samozřejmostí. Na co se jednotlivá pojištění vztahují a v čem se liší?

Povinné ručení vás chrání před škodami, které způsobíte někomu jinému

Povinné ručení se někdy také označuje jako zákonné pojištění, musí ho mít každé vozidlo, které vyráží na pozemní komunikaci. Chrání vás před škodami, které provozem svého vozidla způsobíte třetím stranám, škody na vašem vozidle ale nekryje. Dokladem o sjednání povinného ručení je zelená karta, která vlastně už zelená není, má bílou barvu.

Na čem záleží při sjednání povinného ručení?

Sjednat si zákonné pojištění vozidla není nic náročného, nemusíte ani chodit nikam na pobočku pojišťovny. Vše zvládnete i z pohodlí domova online. Stačí, když vyplníte do formuláře pár základních údajů o vozidle i své osobě, zejména jde o model a značku vozu, jeho hmotnost, druh paliva, datum první registrace a počet sedadel.

Dál je třeba vybrat si limity pojistného plnění, tedy maximální částku, kterou pojišťovna vyplatí třetí straně v případě, že jí vy způsobíte škodu.

Standardem je 35 milionů Kč, což ale mnohdy nestačí, takže je lepší si pár korun připlatit a sjednat si vyšší limit, klidně i 50, 70 nebo 100 milionů korun. Vyhnete se pak tomu, že budete muset něco hradit z vlastní kapsy.

Víte, že pojištění musíte uzavřít dřív, než poprvé vyjedete na silnici, třeba i z autosalonu nebo servisu?

Zdroj: fotobanka

Havarijní pojištění chrání váš majetek

Další složkou autopojištění je havarijní pojištění, které už není povinné, ale mnohdy se vyplatí. Slouží ke krytí škod na vašem vlastním vozidle, a to jak v případě, že si škodu způsobíte sami, vznikla třeba jako důsledek živelní pohromy, nebo když je viník neznámý. Když si ho nesjednáte, všechny tyhle škody uhradíte z vlastních úspor.

Jak si sjednat havarijní pojištění?

I havarijní pojištění si můžete sjednat jak online, tak na pobočce pojišťovny. U nového vozidla budete muset doložit dokumentaci, která se k nákupu vozu vztahuje, když si budete sjednávat havarijní pojištění i starého vozu, pojišťovna po vás bude chtít doložit stav vozidla. Podle pojišťovny pak buď půjdete na bezplatnou prohlídku vozu, nebo bude stačit zaslat fotografie.

  • Nejprve se rozhodněte, proti čemu se chcete pojistit. Havarijko vás může chránit před škodami vzniklými v důsledku havárie, odcizení, vandalismu, střetu se zvěří, živelních katastrof nebo pádu předmětu. Rizika si buď můžete libovolně nakombinovat, nebo zvolit variantu allrisk, která vás chrání proti všem pojistitelným rizikům.

Pouvažujte o výši spoluúčasti, tedy částky, jakou se na škodě budete podílet. Tu je třeba si u havarijního pojištění na rozdíl od povinného ručení sjednat.

Pojištění