4 tipy, jak si v podnikání hlídat peníze a udržet firmu „nad vodou“
Peníze nerostou na stromech a je velmi snadné je utratit. Pokud nechcete, aby se vaše finance rozkutálely jako lusknutím prstu, musíte si své finanční toky střežit jako oko v hlavě. Jak na to? Naučte se správně hospodařit. Efektivní money management vás ochrání před mnoha potenciálními problémy. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky kterým bude vaše firemní pokladna v naprosté pohodě.
1. Mějte přehled o útratách
Když se na firemním účtu válí spousta peněz, většina podnikatelů přestává detailně sledovat útraty. Tedy až do chvíle, kdy se finanční rezerva značně ztenčí, ale to už může být pozdě. Pozor si dejte především v případě, že využíváte více účtů. Monitoring transakcí vám významně usnadní účetní či ekonomický software.
2. Hlídejte si termíny
Splátky podnikatelských úvěrů, účty za energie a další výdaje neberte na lehkou váhu. Včasnou úhradou se vyhnete zbytečným poplatkům a ztrátě důvěry v očích věřitelů. S hlídáním termínů vám může pomoct také CRM software.
CRM (např. české eWay-CRM) vám pomůže také s dalšími úkony, které souvisí s finančními toky. Například s fakturací, kdy automaticky upraví tržby a zisk z projektu tak, aby byly údaje aktuální.
3. Nezapomeňte na pohledávky
Neproplacené faktury a nesplacené půjčky vás snadno dostanou to tzv. druhotné platební neschopnosti. Nezapomínejte proto sledovat termíny vašich zákazníků a nebojte se připomenout se splatností. Nemusíte se cítit provinile, jsou to vaše peníze. U některých klientů byste mohli pochodit se slevou za včasnou platbu.
4. Rozlišujte firemní a osobní finance
Nakupování věcí pro podnikání za peníze z osobního účtu, ale také nezřízené utrácení za položky, které s byznysem vůbec nesouvisí, firemní platební kartou, jsou poměrně časté nešvary. Vedou k naprostému chaosu ve financích, a v konečném důsledku pak k nadměrným výdajům. Oddělte proto osobní a firemní prostředky na samostatné účty a vneste do svého hospodaření řád a transparentnost – nebudete litovat.
Hlavní obsah článku: