Zaručené tipy, jak úspěšně (a co nejrychleji) prodat dům

Zaručené tipy, jak úspěšně (a co nejrychleji) prodat dům

Prodej nemovitosti je poměrně vyčerpávající proces.

Méně zkušenému prodejci dá zabrat i byt, natož pak rodinný dům, který je pro kupce ještě větším životním krokem. Důvod je prostý, zatímco menší bytové jednotky mnohdy slouží jako přechodná bydliště, v domech máme tendenci setrvávat podstatně déle, často i celý život. I proto jsou zájemci opatrní a prodávající musí vyvinout zvýšené úsilí – jinak hrozí, že se záležitost neúměrně protáhne.

Onen pověstný zakopaný pes tkví v tom, že kupující přistupují k výběru rodinného domu velmi pečlivě. Pokud se nemovitost nachází v lokalitě s určitými nedostatky, pravděpodobně bude trvat déle, než o ni někdo projeví zájem.

Rodinné domy v Praze zase spoustu lidí odrazují vysokými cenovkami. V obou případech je prodej na delší trať a prodávající musí vynakládat více energie, času a často i finančních prostředků.

Prodej rodinného domu může pohořet na spoustě věcí. Bohužel i na zdánlivě banálních záležitostech, jako jsou špatné fotky nebo inzerce na serverech s malou návštěvností.

Mezi další prodejní „faily“ patří špatný odhad hodnoty. Spousta prodejců nakonec volí cestu neúměrného snížení ceny, jen aby proces trochu urychlili. Kapitola sama pro sebe je zrušený obchod kvůli nedostatkům ve smluvní dokumentaci.

Otázka na tělo zní – jak se vyhnout nejčastějším chybám, a naopak dům prodat o poznání rychleji, než je pro tento segment nemovitostí běžné?

Zkontrolujte nemovitost v katastru

Než se pustíte do prodeje, zkontrolujte na webových stránkách katastru, zda zakreslená katastrální mapa odpovídá reálnému stavu vašeho domu. V případě nemovitostí staršího data výstavby je možné, že bude nutné některé údaje opravit. Například z důvodu posunutého plotu na základě dávno zapomenuté sousedské domluvy apod.

Legalizujte stavby a pozemky

Zjistili jste v katastru nesrovnalosti ohledně vlastnictví pozemků či staveb, které reálně využíváte? Vyřešte je před prodejem – ušetříte si tím spoustu nepříjemností. V případě přístupové cesty, která k pozemku vede přes cizí parcelu, se ji pokuste odkoupit, případně zřiďte tzv. služebnost cesty a nechte ji zapsat do katastru. Naprostou samozřejmostí by měla být legalizace černých staveb.

Nastavte správnou prodejní cenu

Stanovení prodejní ceny domu je velmi důležitý krok, který nesmíte podcenit. Možných způsobů odhadu je několik, vy vycházejte z analýzy již prodaných nemovitostí ve shodné lokalitě, zahrňte do ní aktuální situaci na trhu a výhody či negativa daného domu. Chcete-li nemovitost prodat rychleji, jděte s cenou dolů. Pokud na prodej nespěcháte, začněte na mírně vyšší ceně.

Chcete se dozvědět další tipy, jak prodat dům rychleji, bez zbytečných komplikací a za co největší částku? Přečtěte si článek, který vyšel na blogu realitky MAXIMA REALITY.

Investice