Vývoj cen nemovitostí v regionech Praha a Brno

Vývoj cen nemovitostí v regionech Praha a Brno

Jak ovlivní koronavirová krize ceny nemovitostí v Praze a v Brně?

Pandemie koronaviru zaskočila celý svět a ochromila jak společenský život, tak ekonomiku. Česká republika se přitom i přes počáteční optimistické výsledky v boji s novým onemocněním zařadila mezi jednu z výrazně zasažených zemích. Následky nejrůznějších omezení trvajících déle než rok pociťuje nemalé procento podnikatelů, velkých firem i zaměstnanců. Období ekonomického růstu tak vystřídala fáze, kdy se mnozí uskromnit, či dokonce financovat své potřeby a hradit závazky z rezerv.

Jaký dopad má současná situace na ceny nemovitostí a bydlení v regionu?

Majitelé nejen investičních nemovitostí, zájemci o koupi domu či bytu i ti, kteří preferují nájemní bydlení v regionu, čekají, jak se krize odrazí v cenách na realitním trhu. Jistým vodítkem přitom může být situace z konce první dekády jednadvacátého století, kdy dočasně klesly ceny některých jednotek i dalších objektů. Lze tentokrát očekávat výrazný cenový propad?

Zejména v Praze, v Brně a dalších velkých městech ceny nemovitostí v dlouhodobém horizontu porostou

V průběhu roku 2021 lze u některých nemovitostí předpokládat propad až o 15 %. Nejedná se ovšem o veškeré reality; tato prognóza se týká zejména bytů v panelových domech a okrajových částech velkoměst. Byty ve starší zástavbě v centru města, zejména v historických budovách, se naopak s nejvyšší pravděpodobností zlevňovat nebudou. Ceny nemovitostí mohou být různé dle lokalit v jednotlivých městech. To samé platí i u jednotek v novostavbách v žádaných lokalitách s dobrou dopravní obslužností a kvalitní občanskou vybaveností.

Reality na atraktivnich místech svou cenu neztratí

V Praze i v Brně není pravděpodobné, že by na hodnotě ztratily reality, o než má dlouhodobě zájem střední a vyšší třída. Naopak. Vzhledem k dlouhotrvajícímu nedostatku bytů cena těchto nemovitostí nadále poroste.

Ostatní