Vyplatí se havarijní pojištění?

Vyplatí se havarijní pojištění?

Sjednat si havarijní pojištění, nebo se bez něj dá obejít? Otázka, kterou si klade stále víc majitelů vozidel. Každé pojištění totiž něco stojí, na druhou stranu, když dojde k pojistné události, může škoda vyjít dráž. Jenže vy přece jezdíte opatrně, tak čeho se bát? Nebo si ho přece jenom sjednat? Červíček pochybností vám nedá spát.

Havarijní pojištění jako jedna část autopojištění

Každé vozidlo provozované na pozemní komunikaci musí mít uzavřené povinné ručení, které vás jako majitele chrání před škodami, které vozidlem můžete způsobit někomu jinému. Když tak zaviníte nehodu a dojde třeba ke střetu vašeho vozidla s jiným, škodu druhému řidiči uhradí pojišťovna z vašeho povinného ručení.

Co ale škoda na vašem autě? Ta jistě taky nebude malá, kdo ji zaplatí? To záleží na tom, zda máte kromě povinného ručení sjednané i havarijní pojištění. Pokud ano, můžete náhradu škody uplatňovat u pojišťovny. Pokud ale ne, škodu zaplatíte z vlastních peněz. Povinné ručení se totiž na škodu na vašem majetku nevztahuje.

Na co se havarijní pojištění vztahuje?

Havarijko vás chrání před škodami, které vzniknou za vaší přítomnosti i mimo ni na vašem vozidle. Mohou vzniknout v důsledku:

  • Působení živlů jako je povodeň, vichřice, krupobití nebo třeba zásah blesku.
  • Havárie, tedy autonehody, střetu se zvěří nebo dalších situací, při kterých ovšem řidič nebyl pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky.
  • Odcizení vozidla, které se nepodaří dohledat.
  • Vandalismu, kdy váš vůz poškodila cizí osoba.

U nových vozidel si v rámci havarijního pojištění můžete sjednat i tzv. GAP pojištění. Co si budeme povídat, nové auto něco stojí, bohužel už tím, že do něj sednete a vyjedete z prodejny, se jeho cena rapidně sníží. Když pak dojde k nehodě, už dostanete od pojišťovny částku poníženou o opotřebení vozu. Když si ale sjednáte GAP pojištění a dojde k totální škodě na autě, pojišťovna vám vyplatí pořizovací cenu vozu.

Zdroj: fotobanka

Proč se u něj sjednává spoluúčast?

Havarijní pojištění si můžete sjednat na pobočce pojišťovny, nebo můžete jít s dobou a sjednat si ho online, pěkně z domova, kanceláře, kavárny, klidně i z dovolené v zahraničí. Kromě toho, že si nastavíte pojistná rizika tak, jak potřebujete (ne každý nutně potřebuje výhodnou variantu all-risk, která obsahuje všechna pojistitelná rizika), byste se měli zaměřit i na výši spoluúčasti.

Od ní se totiž odvíjí hned dvě věci, a to výše pojistného a částka, kterou se na škodě budete vy sami podílet. Obecně platí, že čím je spoluúčast nižší, tím méně zaplatíte v případě škody z vlastní kapsy, na druhou stranu budete platit vyšší pojistné. No a samozřejmě když je spoluúčast vyšší, sice budete platit nižší pojistné, ale musíte taky počítat s tím, že zaplatíte větší část škody.

Běžně se setkáte se spoluúčastí 5000 Kč nebo 5%, případně 10000 Kč nebo 10%, přičemž platí vyšší z těchto dvou částek, výjimkou ale není ani nulová spoluúčast.

Víte, že cenu pojistného ovlivní i každá pojistná událost, kterou nahlásíte? Přicházíte totiž o vyježděné bonusové měsíce bez pojistné události.

Pojištění