Mateřství a zdravotní pojišťovna

Mateřství a zdravotní pojišťovna

Každá zdravotní pojišťovna nabízí svým klientům různé preventivní programy. Možná, že jste je nikdy nevyužila. Ale těhotenství je ten nejpříhodnější čas to změnit!

 

Na co lze čerpat příspěvky?

Zdravotní pojišťovny nabízejí různé způsoby čerpání výhod, ať už se jedná o příspěvek na paruku či na nepovinné očkování. Speciální programy mají ale pro maminky. A co si budeme povídat, v době, kdy je žena na mateřské dovolené, se mění ekonomická situace rodiny. Každý benefit se tedy hodí.

 

Jak lze čerpat příspěvky?
Každá pojišťovna má vlastní pravidla. Obecně platí, že je třeba nakoupit produkt (často v lékárně, na to pozor) či absolvovat aktivitu a zpětně bude proplacena účtenka. V případě platby převodem je třeba doložit také výpis z účtu, v případě platby v hotovosti postačí paragon. Je třeba, aby z faktury či účtenky bylo jasně patrné, k čemu se vztahuje (např. nestačí napsat masáž, pokud je příspěvek určen výhradně na masáž těhotenskou).

Během covidu došlo k velkému posunu vpřed, před covidem byly příspěvky u řady pojišťoven propláceny na základě osobní návštěvy pojišťovny, nyní to lze přes internetový portál či mobilní aplikaci.

 

Dostane příspěvky i miminko?
Miminko automaticky přichází ke stejné pojišťovně, u které je pojištěna maminka. Příspěvky lze samozřejmě čerpat i na dítě, opět záleží na podmínkách pojišťovny, některé k proplacení dokladu vyžadují i kopii OP.

Z toho vyplývá, že příspěvek čerpá na dítě rodič, ale příspěvky jsou vázány na dítě na základě jeho rodného čísla. Tedy jeden a tentýž příspěvek lze čerpat na více dětí.

 

Na co se příspěvek vztahuje?

Pro těhotné se příspěvky vztahují na péči nehrazenou ze zdravotního pojištění, nejčastěji jej maminky uplatňují na prvotrimestrální screening. Je možné jej uplatnit ale také na těhotenské masáže, pohybové aktivity vhodné pro těhotné, některé pojišťovny hradí také služby laktační poradkyně či pomůcky ke kojení, monitor dechu nebo chůvičku.

Z příspěvků lze pořídit třeba přilbu na kolo, příspěvky na kurzy plavání či sportovní volnočasové aktivity. Speciální příspěvky jsou určeny pro vyšetření mateřských znamének nebo pro děti nemocné cukrovkou.

 

Jak lze změnit pojišťovnu?
Pojišťovnu nelze měnit zcela svévolně, změna pojišťovny je vázána poměrně přísnými pravidly. Tedy není možné snažit se využít příspěvek na jedno dítě u více pojišťoven v obdobném čase a měnit pojišťovnu tak, abychom čerpali výhody vícekrát.

Pojištění Služby