Spoření pro děti je základ pro vstup do dospělého života

Spoření pro děti je základ pro vstup do dospělého života

Vstup do dospělého života s sebou nese řadu investic. Je třeba pořídit si bydlení, auto, pak přijdou na řadu děti. Člověk přitom teprve začíná vydělávat, jde do svého prvního zaměstnání a postupně šetří. Je obrovskou výhodou, když mu rodiče poskytnou nějakou finanční injekci do začátku. Právě proto je tak důležité dětem spořit. Nejlépe již od narození.

Korunku ke korunce, než dítě dospěje, ono se to nasčítá. Jen je třeba zvolit, jakou formou budete spořit. Máte-li tu možnost, klidně se rozhodněte pro dvě či tři možnosti. Jaké?

Stavební spoření pro děti

Dříve bylo stavební spoření považováno za nejlepší způsob, jak dětem něco našetřit, než dospějí. Nabízí totiž státní podporu, maximálně dva tisíce korun ročně, avšak záleží na tom, jak spoříte.

Chcete-li dostat plné dva tisíce, je třeba každý rok uložit aspoň 20 000 Kč.

Stavební spoření nabízí řada finančních institucí, dobře se dívejte na poplatky a podmínky. Pro založení potřebujete pouze rodný list dítěte, existuje šestiletá vázací lhůta.

Po ukončení patří peníze dítěti, rodiče je mohou využít pouze na investice určené pro blaho dítěte – rekonstrukci pokojíčku, studium atd.

Nutno však podotknout, že po delší době se zhodnocení na stavebním spoření snižuje, nejvýhodnější je pouze na šest let, pak nemá moc smysl v něm pokračovat.

Životní pojištění se spořením

Pravděpodobně svému dítěti budete zařizovat nějaké pojištění. Nedoporučujeme však zařizovat pojištění se spořením, pro spoření se nevyplatí.

Celá věc totiž funguje tak, že pojišťovna vaše peníze přepošle investiční společnosti a vy zaplatíte dva poplatky – jak pojišťovně, tak investiční společnosti.

Pojištění určitě uzavřete, avšak bez spoření. Peníze spořte jinde, samostatně.

Investice do zlata a drahých kovů

Další možností je investování do drahých kovů. Už odpradávna se dětem při narození nebo křtu dávají zlaté šperky. Jděte na to jinak a pořiďte rovnou zlaté mince nebo investiční zlato. Mince a zlaté cihly můžete postupně přikupovat. Šetřete peníze a vždy, když naspoříte vyšší částku, můžete něco přikoupit.

Hodnota zlata stabilně roste a za 20 let, než dítě dospěje, bude určitě výrazně vyšší. Nejen že ochrání peníze před inflací, ale také je výrazně zhodnotí.

Dále existují samozřejmě i jiné možnosti. Můžete se rozhodnout pro podílové fondy, termínované vklady nebo akcie.

Finanční odborníci by vám řekli, že pro investování v dlouhodobém horizontu (např. 18 let, než dítě dospěje) se můžete pouštět i do trochu rizikovějších investic, jako jsou třeba podílové fondy, případně akcie, jestliže jim rozumíte.

Spoření