4 základní druhy financování nákupu vozidla pro podnikání

4 základní druhy financování nákupu vozidla pro podnikání

Jaké možnosti mají firmy a podnikatelé pro financování vlastního vozového parku? Své řešení najde každá společnost.

1. Nákup vozidla za hotové

Nákup vozidla v hotovosti zní krásně, jenže málokterá firma si tohle řešení může dovolit. Zejména v počátcích podnikatelé raději investují do zboží, vybavení či kvalitní pracovní síly, auto je pro většinu oborů (když pomineme oblast dopravy a podobné) vedlejší.

Nutno také podotknout, že pokud kupujete nové auto, jeho hodnota velmi rychle klesá. Určitě se tedy vyplatí zvážit, jestli je vhodné firemní prostředky utrácet tímto způsobem.

2. Pořízení vozidla na leasing

Pro finanční leasing se rozhodují firmy, které nemají dostatečnou hotovost k dispozici. Leasing rozloží financování vozu do splátek, a jakmile je všechny splatíte, vůz je váš.

V tom je pořízení vozidla na leasing dost specifické. Vůz patří celou dobu leasingové společnosti až do doby, než ho plně splatíte.

Na druhou stranu bývají podmínky leasingu vstřícnější než u klasického úvěru. Financované vozidlo totiž slouží svou hodnotou jako zajištění.

3. Úvěr na auto

Klasickou možností je úvěr na auto. Oproti finančnímu leasingu spočívá hlavní výhoda v tom, že auto je ihned vaše, nemusíte dlouhé roky čekat, než ho splatíte. Na druhou stranu je problematičtější peníze získat.

Začínající firmy prakticky nemají šanci dostat úvěr se slušnými podmínkami, pro banky jsou příliš rizikovými klienty, nebankovní společnosti zase obvykle nepůjčují tak vysoké částky, i když na auto z bazaru by to mohlo stačit.

4. Operativní leasing pro podnikatele

Čím dál oblíbenější variantou je v posledních letech operativní leasing pro podnikatele.

Dal by se popsat v podstatě jako dlouhodobý pronájem. Uzavřete smlouvu na 1-3 roky, platíte měsíční splátku a za to jste osvobozeni od všech starostí. Přezouvání pneumatik, servis, platba povinného ručení, tohle všechno řeší leasingová společnost.

Po skončení smlouvy uzavíráte smlouvu novou na jiné vozidlo.

Firemní finance