Jak vybrat povinné ručení?

Jak vybrat povinné ručení?

Mít vlastní auto je skvělá věc, odpadnou vám starosti s tím, jak domů dopravit velký nákup nebo jak se přepravit na dovolenou. Nejsou s tím ale spojeny jen radosti, jak už to tak bývá, jako majitel vozidla máte také nějaké povinnosti. Jednou z nich je sjednat svému vozidlu pojištění, bez kterého nesmíte na silnici, tedy povinné ručení. Jak vybrat to pravé?

Bez pojištění se neobejdete

Základní povinností každého majitele vozidla je sjednat potřebné autopojištění, které je nutností nejen na tuzemských, ale i zahraničních silnicích. Řeč je o zákonném pojištění vozidla nebo také povinném ručení, jehož sjednání vám ukládá přímo zákon. Proč je tak důležité? Chrání totiž vás, ale hlavně vaše okolí, před škodami, které mu provozem vozidla způsobíte.

Víte, že kromě povinného ručení, jehož sjednání je nutností, si můžete navíc sjednat i havarijní pojištění? To už se nevztahuje na škody, které vzniknou někomu jinému, ale na ty, které vzniknou vám.

Na co se povinné ručení vztahuje?

Povinné ručení kryje škody, které způsobíte někomu jinému provozem svého vozidla. Může jít o škody na majetku, škody na zdraví i životě, škody s povahou ušlého zisku, mohou se z něj hradit i náklady na právní zastoupení v souvislosti s uplatněním nároků z povinného ručení.

Existují ale situace, na které se nevztahuje, i ty je důležité znát. Označují se jako výluky z pojištění a u jednotlivých pojišťoven se mohou lišit. Obecně ale platí, že se pojištění nevztahuje například na škody, které způsobíte pod vlivem omamných látek nebo nevhodným používáním automobilu. Mezi další výluky patří například jízda vozidlem, které nesplňuje normy STK, jízda bez řidičáku nebo když chcete uplatnit škody, které vznikly mezi více vašimi vozidly.

Zdroj: fotobanka

Co při výběru zákonného pojištění nepodcenit?

Mnozí z nás mají tendenci si pojištění vybírat podle výše pojistného, je to ale správně? Rozhodně ne, ušetřit je sice fajn, jenže když dojde na pojistnou událost, může se to pěkně prodražit. Výše pojistného není tím nejdůležitějším parametrem pro výběr, ještě důležitější jsou limity pojistného plnění, asistenční služby a další podmínky.

  • Od nastavení limitů pojistného plnění se odvíjí maximální částka, kterou pojišťovna poškozenému nebo poškozeným vyplatí, když bude limit nízký, zbytek budete muset hradit ze svého. Ceny materiálu, prací, náhradních dílů a vůbec všeho letí nahoru, takže na limitech nešetřete. Naprostý základ je v dnešní době 50 milionů korun, ani to ale nemusí vždy stačit.
  • Asistenční službyvám pomohou vyřešit každou situaci s chladnou hlavou, základní balíček bývá součástí snad každého povinného ručení, co se v něm ale ukrývá? Do kolika kilometrů vám zajistí odtah vozidla? Máte nárok na náhradní vozidlo? S čím dalším vám pomohou?

Náš tip na závěr: Výhodné povinné ručení si sjednáte například tady https://www.klik.cz/povinne-ruceni/.

Pojištění