Jak se zorientovat v nabídce půjček?

Jak se zorientovat v nabídce půjček?

Potřebujete rekonstruovat byt? Odešla vám pračka nebo televize? Rádi byste si koupili nové auto, klidně i ojeté, ale nemáte na něj dostatek financí? Přemýšlíte o tom, že si na tyhle věci půjčíte, ale nevíte, jak se zorientovat v nabídce půjček a jak se nenapálit a vybrat tu pravou? Čtěte dál!

Když se řekne půjčka

Při slově půjčka si většina z nás vybaví nějaké peníze, které si jednorázově půjčíte a pak je pravidelně splácíte. Když na to půjdeme trochu odborněji, jde o právní vztah mezi dlužníkem a věřitelem, kdy si dlužník od věřitele půjčí nějaké finance. Jinak můžeme půjčku označit také jako úvěr. Známe hned několik druhů půjček.

  • Rychlou bankovní půjčku, kdy si dlužník půjčí od bankovní instituce a půjčka podléhá dohledu České národní banky. Bankovní společnost si dlužníka prověří, aby měla jistotu, že jí bude půjčku řádně splácet.
  • Snadno, rychle a třeba i z pohodlí domova si můžete sjednat půjčku online. Jde o nebankovní půjčku, u které máte vyšší šanci na získání úvěru.
  • Půjčka v hotovosti, která v poslední době získává na oblibě, protože vám firma, která takové půjčky poskytuje, doveze finance domů.
  • Půjčka s ručením nemovitostí
  • Půjčka bez doložení příjmu, která je ale možná jen u banky, do které vám chodí výplata, protože úvěrové společnosti jsou ze zákona povinné vyhodnotit schopnost žadatele splácet.
  • Půjčka před výplatou a další

Jak vybrat tu nejlepší půjčku?

Půjčit si peníze na něco, na co nemáte dostatek financí, je dnes poměrně běžné a není se za co stydět. Je ale třeba půjčku vybírat s rozmyslem, nevrhnout se hned po první nabídce, kterou dostanete. Na co se zaměřit?

Zdroj: Fotobanka

Popřemýšlejte, na co půjčku chcete a kolik si skutečně potřebujete půjčit

Dvě důležité otázky, které vás mohou zachránit před průšvihem. Než si půjčíte, popřemýšlejte o výši půjčky a jejímu účelu. Opravdu tu věc, na kterou si chcete půjčit, potřebujete? Když si odpovíte ano, spočítejte si, kolik na ni potřebujete peněz a tolik si půjčte. Nechtějte víc, hrozí, že byste to utratili za zbytečnosti.

Kolik můžete každý měsíc splácet?

Další věcí, nad kterou je třeba se zamyslet, je částka, kterou každý měsíc můžete uvolnit z rodinného rozpočtu na splátky. Banka si navíc stejně bude ověřovat, zda budete schopni svůj závazek plnit.

Jaká je RPSN?

Každý, kdo si plánuje půjčit, se jako první dívá na úrok. Ten udává odměnu poskytovateli půjčky, ale už neříká, kolik z dlužné částky za 1 rok skutečně zaplatíte. Právě to se ale dozvíte z RPSN, která kromě úrokové sazby obsahuje i další poplatky. Co z toho plyne? Čím je RPSN nižší, tím je půjčka výhodnější.

Porovnejte si nabídky jednotlivých institucí

Chcete si sjednat tu nejvýhodnější půjčku? Pak obětujte trochu času a porovnejte si nabídky jednotlivých bank. V dnešní moderní době ani nemusíte nikam chodit, půjčky si porovnáte online, z pohodlí domova.

Půjčky